Zatrzymali nietrzeźwych kierowców dzięki odpowiedzialnej postawie mieszkańców

Zatrzymali nietrzeźwych kierowców dzięki odpowiedzialnej postawie mieszkańców

W ostatni weekend na zabrzańskich drogach policjanci zatrzymali kolejnych dwóch nietrzeźwych kierujących. Kierowcy na „podwójnym gazie” wpadli w ręce stróżów prawa dzięki czujności i zdecydowanej reakcji mieszkańców Zabrza. Kierującym za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów i obowiązkowe świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł.

Policjanci zabrzańskiej drogówki dzięki rozsądnej i chwalebnej postawie mieszkańców, którym nie obce jest dbanie o bezpieczeństwo na drodze zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących. Niestety dopiero co pisaliśmy o kolejnych zatrzymanych pijanych kierowcach, a w ręce mundurowych „wpadły” następne osoby. Od początku miesiąca na zabrzańskich drogach zatrzymano już 8 nietrzeźwych kierujących. Szczególne podziękowania należą się w tym przypadku czujnym mieszkańcom naszego miasta, którzy w trosce o bezpieczeństwo Nas wszystkich zareagowali na „dziwną jazdę” kierujących. Swoimi podejrzeniami podzielili się z Dyżurnym zabrzańskiej jednostki policji stale informując telefonicznie o trasie jazdy kierujących. Takie działanie umożliwiło szybką i skuteczną reakcję mundurowych.

W pierwszym przypadku policjanci drogówki na ulicy Kondratowicza zatrzymali 33-letniego obywatela Ukrainy, który kierował renault. Przybysz zza wschodniej granicy miał 2,5 promila alkoholu w organizmie. W tym przypadku na telefon alarmowy zadzwonił kierowca, którego zaniepokoiła jazda „zygzakiem” pojazdu jadącego DK 88. Mężczyzna cały czas informował telefonicznie dyżurnego zabrzańskiej policji o kierunku jazdy renault. Umożliwiło to skoordynowanie działań patrolu, który z kolei na bieżąco o lokalizacji pojazdu był informowany przez dyżurnego. Ostatecznie jazda na „podwójnym gazie” dla 33-latka z Ukrainy zakończyła się na ul. Kondratowicza, gdzie został zatrzymany. Zatrzymane zostało mu również zawodowe prawo jazdy kat. ABC.

Podobnie sytuacja zakończyła się w sobotni wieczór na ul. Sikorskiego. W tym przypadku zaniepokojony „dziwną jazdą” jadącego przed nim volkswagena kierowca zadzwonił na numer alarmowy informując o swoich podejrzeniach. Dyżurujący WCPR natychmiast połączył dzwoniącego z dyżurnym zabrzańskiej policji. Interweniujący obywatel zauważył volkswagena w pobliżu Ronda Sybiraków. Pojazd poruszał się nie zachowując prawidłowego toru jazdy co wzbudziło podejrzenie zgłaszającego. Również tym razem mieszkaniec telefonicznie informował o trasie przejazdu kierującego volkswagenem. Doprowadziło to do zatrzymania na ul. Sikorskiego 60-letniego gliwiczanina. Został przebadany na zawartość alkoholu w organizmie, jak się okazało

kierował samochodem będąc w stanie nietrzeźwości. W organizmie miał bowiem ponad 1,5 promila alkoholu.

Niezwykle odpowiedzialna postawa dwóch mieszkańców być może uchroniła innych użytkowników drogi przed niebezpieczeństwem stwarzanym przez nietrzeźwego kierującego pojazdem. Reagując w takich przypadkach dbamy o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego i nie dopuszczamy do zdarzenia drogowego.

Za wzorową postawę dwóm mieszkańcom naszego miasta serdecznie dziękujemy. Pamiętajmy! Nie reagujesz -akceptujesz!

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym podlega karze pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys. zł w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy oraz co najmniej 10 tys. zł dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Previous Dwie nastolatki zniszczyły samochody
Next Areszt za kradzież rozbójniczą

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

WYPADEK NA A-4 I UTRUDNIENIA W RUCHU

Policjanci, wraz z pozostałymi służbami ratunkowymi, pracują nad przywróceniem ruchu na autostradzie A-4 w rejonie Zabrza. Dzisiaj rano doszło tam do zderzenia ciężarówki z samochodem osobowym. Utrudnienia potrwają jeszcze kilka

Wiadomości 0 Comments

Niezbędnik majsterkowicza

Wśród dostępnych na rynku narzędzi znajdują się takie, których kategorycznie nie może zabraknąć w skrzynce narzędziowej wielbiciela majsterkowania. Chodzi między innymi o wiertarkę i wkrętarkę. Jak wybrać odpowiedni sprzęt tego

Wiadomości 0 Comments

Usiłował zgwałcić już jest w areszcie

29-letni mieszkaniec Zabrza napadł i usiłował zgwałcić 42-letnią kobietę. Zdarzenie miało miejsce na przedmieściach. Do tragedii nie doszło dzięki stanowczej postawie kobiety oraz postronnym osobą, które nie zawahały się zareagować.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź