W jaki sposób prawidłowo przechowywać opony?

W jaki sposób prawidłowo przechowywać opony?

Na starzenie opon największy wpływ wywiera ich eksploatacja. Czas ich magazynowania odgrywa mniejszą rolę. Mimo to z uwagi na własne bezpieczeństwo oraz dla trwałości opon powinniśmy zwrócić uwagę na sposób, w jaki powinniśmy je przechowywać. Nie rzucajmy je w pierwsze lepsze miejsce. Odpowiednią ochroną mają opony, które są przechowywane w hurtowniach i serwisach wulkanizacji. Dzięki temu zachowują one swoje właściwości. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na skorzystanie z usługi sezonowego przechowywania opon, jeśli przechowujemy je we własnym garażu, w jaki sposób powinniśmy to robić prawidłowo?

Wybierając miejsce, w którym będziemy przechowywać opony pamiętajmy, że powinno ono spełniać kilka warunków. Miejsce do przechowywania opon powinno być: oddalone od źródeł ciepła. W jego pobliżu nie mogą znajdować się żadne piecyki, instalacje grzewcze, ale także inne urządzenia elektryczne typu prostownik. Urządzenia te mogą spowodować niewidoczne gołym okiem zmiany w strukturze cząsteczkowej opon; oddalone od urządzeń, które powodują wyładowania elektryczne czy iskrzenie. Urządzenia te wydzielają ozon, który sprawia, że guma starzeje się szybciej. W pobliżu miejsca przechowywania opon nie powinny stać silniki elektryczne, transformatory czy spawarki; czyste.

Podłoga w pomieszczeniu, w którym będziemy przechowywać opony nie może być zanieczyszczona pozostałościami smarów, benzyny, węglowodorów, olejów lub innych substancji chemicznych, które mogą uszkodzić gumę. Takie zalecenia wydane zostały przez Europejską Organizację Opon i Kół (w skrócie ETRTO);dobrze wentylowane, suche i chłodne. Nie może w nim być przeciągów, a temperatura nie powinna być niższa niż -5 i nie wyższa jak +30 stopni Celsjusza. Opon nie powinniśmy przechowywać na zewnątrz, nawet pod zadaszeniem czy przykryte. Opony muszą zostać zabezpieczone przez zmiennymi warunkami atmosferycznymi, wilgocią i bezpośrednim działaniem światła. Odpowiednio przechowywane opony mają znacznie dłuższą żywotność.

Więcej na temat prawidłowego przechowywania opon dowiesz się na https://autokosmetykaranking.pl/auto-blog/jak-przechowywac-opony-bez-felg-i-z-felgami/dtk_iiph >>

Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego podkreśla, że wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że niewłaściwe przechowywanie ogumienia ma wpływ na ich kondycję. Proces starzenia się prawidłowo przechowywanych opon przebiega praktycznie niezauważalnie. Do zmian fizyko-chemicznych dochodzi wówczas przede wszystkim w trakcie ich użytkowania.

Opony zużywają się podczas eksploatacji na skutek ich nagrzewania się podczas jazdy oraz na skutek napięć, które wynikają z ciśnienia, deformacji i innych czynników, które w trakcie ich przechowywania nie występują. Zanim schowasz opony Zanim je zdejmiemy musimy zaznaczyć ich aktualne pozycje na osiach. Zaznaczmy więc: Lewy Przód, Prawy Przód, Lewy Tył, Prawy Tył. Następnie myjemy opony (jeśli przekładamy całe koło, myjemy także felgi). Do mycia używamy letniej wody z dodatkiem szamponu samochodowego, szczotki lub gąbki. Umyte wycieramy do sucha, usuwamy z rowków bieżnika kamienie i inne śmieci. Sprawdzamy czy ciśnienie w przechowywanych oponach jest takie samo, jak podczas ich użytkowania.

Previous Aby Twoje auto wyglądało jak prosto z salonu
Next Wskazówki dotyczące wyboru internetowej firmy poligraficznej, która będzie dostarczała i realizowała Twoje projekty w druku

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Aby Twoje auto wyglądało jak prosto z salonu

Każdy właściciel samochodu chce, aby jego auto wyglądało tak, jakby przed chwilą wyjechało z salonu. Okazuje się, że wiele rys widniejących na lakierze można usnąć samodzielnie. Nie będzie to jednak

Motoryzacja 0 Comments

Młodzi kierowcy spowodowali w ubiegłym roku ponad 5,5 tys. wypadków

Młodzi kierowcy mają często zbyt duże zaufanie do swoich umiejętności, a z drugiej strony nie potrafią zapanować nad pojazdem. Za ponad 20 proc. wypadków, do których dochodzi z winy kierowców, odpowiadają młode osoby.

Motoryzacja 0 Comments

Czy warto inwestować w instalacje gazową?

Wiele osób zastanawia się czy warto przestawić samochód na gaz. Omówmy podstawowe zalety i wady takiego rozwiązania. Oszczędność benzyny Znaczne oszczędności to główna zaleta LPG. Zużycie gazu jest nawet o

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź