Przygotowanie obrazów do druku – Wskazówki i porady dotyczące optymalizacji obrazu

Przygotowanie obrazów do druku – Wskazówki i porady dotyczące optymalizacji obrazu

Przed wydrukowaniem obrazów należy upewnić się, że są one zoptymalizowane pod kątem ich konkretnego zastosowania. Niezależnie od tego, czy drukujesz swoje zdjęcia jako część fotoksiążki, czy też sprzedajesz swoje najlepsze grafiki w wersji drukowanej, poniższe wskazówki i triki dotyczące optymalizacji zdjęć pokażą Ci, jak przygotować zdjęcia do druku, aby wyglądały świetnie za każdym razem, gdy farba trafi na papier.

Użyj właściwego formatu

Właściwy format obrazu to taki, który zapewnia najwyższą jakość obrazu. Formaty takie jak JPEG, które są powszechne na stronach internetowych, nie są odpowiednie do drukowania.

Idealnie byłoby, gdybyś chciał przygotować i wydrukować swoje obrazy w formacie TIFF lub PSD. Oba te formaty zapewniają wyjątkową jakość obrazu, choć szczególnie TIFF jest złotym standardem dla wydruków o wysokiej jakości grafiki. Zarówno pliki TIFF, jak i PSD są dość duże, ale dodatkowa przestrzeń dyskowa, z której korzystasz, to godny kompromis, jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać swoje wydruki. PNG to kolejna możliwość, ponieważ zapewnia również doskonałą jakość wydruków dla obrazów.

Wybierz tryb kolorów CMYK

Każdy, kto przyzwyczaił się do optymalizowania obrazów do wyświetlania na monitorach komputerowych i urządzeniach przenośnych, może popełnić błąd zakładając, że można również korzystać z tradycyjnego trybu kolorów RGB do drukowania obrazów. Jednak rezultaty są często niezadowalające. Ciemne obrazy są szczególnym problemem.

Tryb kolorów CMYK wykorzystuje kombinację kolorów cyjan, magenta, żółtego i klawisza (czarny) do wyświetlania obrazów. Te cztery kolory są używane przez wiele drukarek kolorowych, zwłaszcza domowych. Dobrym pomysłem jest więc przekonwertowanie zdjęć do trybu CMYK przed wysłaniem ich do druku. W Photoshopie wystarczy wybrać opcję „Convert to Profile” z menu edycji, aby uzyskać pliki obrazów w odpowiednim trybie kolorystycznym do celów drukowania.

Zrozumieć rozdzielczość druku

Rozdzielczość druku dla danego obrazu jest miarą ilości szczegółów, które zawiera. Podczas wyświetlania obrazów w sieci, typową metryką rozdzielczości są piksele na cal (PPI). Przy przygotowywaniu i optymalizacji do druku warto stosować metrykę punktów na obrazie (DPI). Jest to liczba punktów atramentu na jednym calu wydrukowanego obrazu.

Popularne programy do edycji zdjęć, takie jak Adobe Lightroom i Photoshop, zazwyczaj mierzą rozdzielczość obrazu w PPI. Jednak najważniejszą rzeczą jaką musisz wiedzieć jest to, że im wyższa liczba DPI i PPI obrazu, tym lepszy szczegół.  Jeśli używasz oprogramowania do fotoedycji, aby zoptymalizować zdjęcia do druku, staraj się drukować tylko zdjęcia o rozdzielczości 300 PPI lub wyższej, aby zapewnić wystarczającą ilość szczegółów i jakość wydruków.

Wskazówka bonusowa 1: Upewnij się, że podałeś spady

Spadek wydrukowanego obrazu to obszar wydruku, który wykracza poza krawędź, na której zostanie przycięty arkusz, na którym zostanie wydrukowany. Ważne jest, aby określić spady, ponieważ bardzo trudno jest uzyskać drukarkę na tyle dokładną, aby wydrukować dokładnie do krawędzi arkusza.

Bez określenia krwawienia przed drukowaniem, istnieje szansa, że wydrukowane obrazy będą miały nieestetyczne krawędzie w innych kolorach niż obraz (zazwyczaj białe). Wybierz obramowanie o grubości około 3 mm lub jednej ósmej cala, aby być bezpiecznym.

Końcówka bonusowa 2: Nieco przesadnie wyostrzone obrazy

Podczas przygotowywania i optymalizacji obrazów do druku często dobrym pomysłem jest ich nadmierne ostrzenie. Powodem jest fakt, że wiele drukarek stosuje proces zwany półtonowaniem, który ma tendencję do zmiękczania obrazów. Półtonowanie jest konieczne, ponieważ większość drukarek nie może drukować tonów ciągłych. Oznacza to, że fotografie muszą być konwertowane na serię punktów, aby uzyskać efektywny efekt druku.

Czytaj więcej na:  http://drukdlastudenta.pl/a/bboh,przygotowanie-zdjec-do-wydruku-na-co-zwrocic-uwage

Previous W jaki sposób kreatywne wizytówki są pewnym sposobem na przykucie uwagi
Next Nietypowe łóżka dziecięce

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Czy uzależnienie jest chorobą?

Uzależnienie określane klinicznie jako zaburzenie związane z używaniem substancji, jest złożoną chorobą mózgu i ciała, która polega na kompulsywnym stosowaniu jednej lub kilku substancji pomimo poważnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych.

Life&Style 0 Comments

Polacy są skłonni oszczędzać na wypadek ciężkiej choroby

Lekarze podkreślają, że na stan zdrowia w 53 proc. wpływa styl życia. Dla Polaków coraz ważniejsza staje się profilaktyka zdrowotna, czyli regularne badania, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Co ważne, zwiększa się

Life&Style 0 Comments

Rodzaje pierścionków

Jeśli chodzi o akcesoria, pierścionki to biżuteria, która jest zwykle kochana przez mężczyzn i kobiety. Niektóre panie wolą dopasować swoje pierścionki do stroju, który mają na sobie. Dla mężczyzn, zwykle

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź