Niezbędnik majsterkowicza

Niezbędnik majsterkowicza

Wśród dostępnych na rynku narzędzi znajdują się takie, których kategorycznie nie może zabraknąć w skrzynce narzędziowej wielbiciela majsterkowania. Chodzi między innymi o wiertarkę i wkrętarkę. Jak wybrać odpowiedni sprzęt tego typu, aby wszelkie prace przebiegały bez przeszkód?

Jaka wiertarka sprawdzi się najlepiej?

Nawet jeżeli będziemy wykorzystywać wiertarkę okazjonalnie, na pewno nie raz docenimy fakt, iż mamy to urządzenie pod ręką. Jest ono bowiem przydatne w wielu pracach remontowych i budowlanych. Bez niego żaden majsterkowicz nie zrealizuje swoich planów. Zawsze bowiem trzeba coś przykręcić.

Wybierając wiertarkę, należy zwrócić uwagę na szereg różnych parametrów technicznych. Warto przy tym pamiętać, że urządzenia przeznaczone dla majsterkowiczów zwykle nie są mocno eksploatowane. Mogą mieć zatem nieco słabsze parametry techniczne. Wiąże się z tym jednak pewna zaleta – niższa cena sprzętu.

Najważniejsze jest jednak to, aby dostosować urządzenie do rodzaju i stopnia trudności wykonywanych prac. Jeżeli wiemy, iż będziemy wiercić w trudnych materiałach, wówczas przyda się urządzenie o większej mocy, nawet jeśli będziemy go używać tylko okazjonalnie.

Decydując się na kupno wiertarki, przyjrzyjmy się uważnie jej:

  • mocy – im będzie ona wyższa, tym większą średnicę może mieć użyte przez nas wiertło, a materiał poddawany obróbce może być twardszy. Mocniejsze urządzenie to również większa wydajność prac. Wiertarki dla amatorów zwykle osiągają moc od 500 do 700 W,
  • momentowi obrotowemu – to ten parametr przekłada się na skuteczność sprzętu. Im jest on wyższy, tym łatwiej nam robić otwory w twardych materiałach. Wybierając wiertarkę, unikajmy urządzeń, których moment obrotowy wynosi zaledwie 15-20 Nm,
  • zasilanie – na rynku znajdziemy urządzenia zasilane sieciowo (elektrycznie) i akumulatorowo. Te drugie odznaczają się większą mobilnością, zwykle jednak mają ograniczoną moc. Te pierwsze do działania potrzebują gniazdka, jednak są lżejsze i mocniejsze.

Wybierając wiertarkę, warto również zwrócić uwagę na prędkość obrotową, maksymalną dopuszczalną średnicę wiercenia czy też czas pracy (w przypadku wiertarki akumulatorowej). Nie bez znaczenia są również dodatkowe funkcje i wyposażenie, co również należy sprawdzić przed zakupem.

Jaka wkrętarka będzie odpowiednim wyborem?

Oprócz wiertarek na rynku dostępne są również wkrętarki. Są to urządzenia tańsze, lżejsze i charakteryzujące się większą mobilnością. Mają jednak mniejszą moc i są mniej uniwersalne. Niemniej mogą się okazać niezwykle przydatne majsterkowiczowi, zwłaszcza jeśli potrzebuje on lekkiego i mobilnego sprzętu do wkręcania.

Podobnie jak w przypadku wiertarki, wybierając wkrętarkę, należy zwrócić uwagę na parametry techniczne, takie jak rodzaj zasilania, moc, moment obrotowy czy też prędkość obrotowa. Nie bez znaczenia jest również waga urządzenia, wytrzymała obudowa i ergonomiczny uchwyt, co zapewnia komfort prac.

Na rynku dostępne są również wiertarko-wkrętarki. To urządzenia, które łączą w sobie funkcje obydwu sprzętów, przez co są niezwykle uniwersalne i sprawdzają się podczas wykonywania zróżnicowanych prac remontowych i budowlanych. Są doskonałym wyborem, gdy nie dysponujemy dużą przestrzenią do przechowywania narzędzi. W jednym urządzeniu bowiem mamy funkcjonalność dwóch.

Zaletą wiertarko-wkrętarek jest ich nieduża waga i kompaktowe rozmiary. Dzięki temu nie męczymy się zanadto nawet podczas długotrwałej pracy narzędziem oraz możemy wiercić w trudno dostępnych miejscach. Wybierając akumulatorową wiertarko-wkrętarkę, zyskujemy jeszcze jedną zaletę – pełną mobilność. Wówczas z powodzeniem możemy pracować z dala od gniazdka.

Podsumowując, na rynku znajdziemy szereg wiertarek i wkrętarek. Poszczególne produkty różnią się od siebie nie tylko ceną czy wyglądem, ale przede wszystkim parametrami technicznymi, takimi jak sposób zasilania, moc czy też moment obrotowy. Wybierając odpowiedni model, należy zwrócić uwagę na wszystkie te czynniki. Zdecydować możemy się również na wiertarko-wkrętarkę, która łączy w sobie funkcjonalność obydwu sprzętów.

Previous Chciał wyłudzić 40 tys. złotych
Next Kryminalni zabezpieczyli kolejne narkotyki

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

ZABRZAŃSCY POLICJANCI NA RODZINNYCH FESTYNY

Czerwiec to miesiąc obfitujący w największą ilość rodzinnych festynów. Ich organizacji sprzyja nie tylko fakt zbliżania się wielkimi krokami letnich wakacji, ale przede wszystkim piękna pogoda, która pozwala na organizację

Wiadomości 0 Comments

Spadł z I piętra w trakcie remontu hali

Trwają czynności w sprawie wypadku do jakiego doszło dzisiaj rano w Zabrzu przy ulicy Hagera. Jeden z pracowników ekipy remontowo-budowlanej spadł z I piętra do szybu klatki schodowej. Pomocy w

Wiadomości 0 Comments

Fotoobraz – reatywne sposoby na wykorzystanie zdjęcia

Fotografia to sztuka, która może na różne sposoby upiększać nasze życie i otoczenie. Dzięki niej dostrzegamy różne niezwykłości nawet w rzeczach, które widujemy na co dzień i na które nie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź