Ektomorfik, mezomorfik czy endomorfik? Jaki typ sylwetki masz?

Ektomorfik, mezomorfik czy endomorfik? Jaki typ sylwetki masz?

Zapomnij o jabłkach i gruszkach. Zapomnij też o osławionej klepsydrze czy innym trójkącie. Ciało to nie owoc, a ty nie musisz czytać tego, co jest w kolorowych pismach. Czy wiesz, dlaczego tyjesz w konkretnych partiach ciała a w innych nie? Dieta nie przynosi rezultatów a ćwiczenia tylko sprawiają, że rozrastasz się w niewłaściwych regionach? Poznaj swój somatotyp i dowiedz się jak o siebie dbać.

Co to jest somatotyp?

Samo określenie „somatotyp” powstało już w latach 40. ubiegłego wieku i zostało szerzej sklasyfikowane przez dr Williama Sheldona. Początkowo używał on tych określeń, aby opisać stany psychiczne. Wcześniejszy badacz stwierdzał, że osoby grubsze, czyli endomorficy, są szczęśliwsi, natomiast ektomorficy bardziej znerwicowani. Oczywiście dziś już wiemy, że nie ma to nic wspólnego z budową ciała, ale owe badania pozwoliły na pełniejszy opis ludzkich sylwetek, z czego dziś korzystamy szczególnie wtedy, kiedy zapragniemy mieć ciało marzeń i szukamy ćwiczeń dopasowanych do konkretnego typu figury.

Ektomorfik

Uważa się, że ektomorficy mają w życiu zdecydowanie najlepiej. Ich metabolizm jest przyspieszony, przez co trudniej im nabrać tkanki tłuszczowej. Jednak są i minusy. Aby ektomorfik nabrał masy mięśniowej, musi utrzymywać zdecydowanie bardziej kaloryczną dietę niż pozostałe typy sylwetek. To również nie znaczy, że ciało zrobi się samo, jest jedynie ułatwieniem w walce o piękną sylwetkę. Każdy skrycie marzy, by być ektomorfikiem uważając, że tak byłoby łatwiej. Sami zainteresowani często narzekają na swoją drobną sylwetkę i długie kończyny. Zazwyczaj charakteryzują się niskim poziomem tkanki tłuszczowej, małą ilością mięśni, dość płaską klatką piersiową i szczupłymi ramionami. Kobiety mają tez zazwyczaj mniejsze biodra.

Budowanie masy mięśniowej u takich osób jest utrudnione ze względu na przyspieszony metabolizm. Ich szczupłość wynika właśnie z faktu, że niesamowicie szybko spalają przyjęte kalorie. Ektomorficy często narzekają na swoją drobną budowę i niemożność przytycia. Często również to co wydaje się zdrową sylwetką jest w rzeczywistości czymś, co po angielsku nazywamy skinny fat. Takie osoby z zewnątrz wydają się zdrowe, bo są wizualnie szczupłe, natomiast ich organy wewnętrzne są pokryte warstwą tłuszczu, który działa na niekorzyść całego organizmu. Taka sytuacja jest podobnie niezdrowa, tak jak w przypadku faktycznie otyłej osoby. Dlatego nawet jeśli należysz do tego somatotypu i uważasz, że nic nie musisz robić, bo przecież nie tyjesz – koniecznie przemyśl swoją dietę i wprowadź do życia nieco ruchu. Warto połączyć to z regularnymi ćwiczeniami w klubie fitness. Zabrze oferuje zarówno bardzo dobrze wyposażona siłownię, jak i klub fitness. Zajrzyj na stronę https://www.myfitnessplace.pl/kluby/zabrze-ul-wolnosci-nr-273/ i sprawdź ofertę!

Endomorfik

Endomorficy to osoby, które nieco przegrały genetyczną loterię. Zdecydowanie szybciej nabierają tkanki tłuszczowej niż mięśniowej. Ciężko im również utrzymać niską wagę ciała i w ich przekonaniu wiecznie muszą sobie wszystkiego odmawiać. Restrykcyjne diety na dłuższą metę nie działają. Tłuszcz w tej sylwetce gromadzi się wokół brzucha i ud. Są często niższe i bardziej przysadziste. Mają masywniejsze uda oraz łydki. U kobiet często pojawia się spory biust i wyraźnie zarysowana pupa. Metabolizm jest naturalnie dużo wolniejszy. Plusem, jeśli już zabiorą się do ćwiczeń na siłowni jest to, że endomorficy mają zdecydowanie większą siłę niż ektomorficy. Tłuszcz również gromadzi się u nich raczej w zewnętrznych warstwach, nie zaś naokoło organów.

Tłumaczenie swojej zaniedbanej sylwetki tym, że jest się endomorfikiem, jest jednak bardzo nieuzasadnione. Niekiedy takie osoby mają tendencję do odwlekania momentu, kiedy wezmą się za siebie lub nie przykładają się zbyt mocno, wychodząc z założenia, że to i tak nic nie da. Jest to podejście bardzo mylne i nieuzasadnione. Endomorfik potrzebuje stałej, dobrze dobranej diety zawierającej chude mięso oraz warzywa, a która sprawi, że metabolizm się unormuje. Nie ma tu miejsca na diety wykluczające lub wielotygodniowe głodzenie się sałatkami. Ważne jest by zwracać uwagę na niski indeks glikemicznym potraw i dobre tłuszcze. Konieczne jest kompleksowe podejście do ciała. Przy nawet najlżejszym treningu siłowym, ale odpowiednio dobranym są w stanie bardzo szybko zbudować masę mięśniową i ładną sylwetkę, której ektomorfik może pozazdrościć. Dobrze tez postawić na ćwiczenia na siłowni w Zabrzu w klubie My Fitness Place przy ulicy Wolności 273.

Mezomorfik

Wyróżniamy jeszcze jeden typ sylwetki, a mianowicie mezomorfik. Jest to ciało u kobiet w kształcie klepsydry u mężczyzn a zaś przybierająca charakterystyczny kształt trójkąta. Wymarzona sylwetka wszystkich, jednak dość rzadko spotkana. Ten typ łączy w sobie dobry metabolizm na starcie oraz łatwość w budowaniu tkanki mięśniowej. Co ważne, mezomorfik ma mocne stawy oraz kości, może więc pozwolić sobie na dźwiganie większych ciężarów. Mimo, iż ta sylwetka wydaje się idealna i ona musi być ćwiczona. Być może pod twoim zimowym tłuszczykiem ukrywa się właśnie idealna proporcja mezomorfika, tylko jeszcze o tym nie wiesz?

Dieta ketogeniczna tu musi być zbilansowana. W przeciwieństwie do ektomorfika, który może zejść praktycznie każdą ilość kalorii, mezomorficy muszą dbać by nie przesadzić. Konieczna jest tu również dieta bogata w białko, dzięki któremu łatwiej zbudują mięśnie. Jednak zbyt duża ilość białka może sprawić, że metabolizm przyspieszy tak bardzo, że żądne efekty ćwiczeń nie będą widoczne. Jeśli jesteś mezomorfikiem już odstawienie niezdrowego jedzenia może poskutkować zmniejszeniem masy ciała. Jednak sama dieta niczego nie przesądza. Nawet mezomorficy powinni ćwiczyć by być zdrowymi – tutaj wystarczą regularne wizyty w klubie fitness. Zabrze oferuje kompleksowo wyposażone miejsca, w których można popracować nad swoją sylwetką.

Źródła:

  1. https://www.fabrykasily.pl/treningi/ektomorfik-endomorfik
  2. https://www.budujmase.pl/diety/o-dietach/6243-ekto-mezo-endomorfik.html
  3. https://www.trener.pl/odzywianie/mezomorfik-cechy-i-dieta/

 

Previous Uciekając przed ekspedientkami wyciągnął nóż
Next Fotoobraz - reatywne sposoby na wykorzystanie zdjęcia

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Dbali o bezpieczeństwo podczas meczu

Wczoraj zabrzańscy policjanci i mundurowi ze śląskiego oddziału prewencji zabezpieczali mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami Górnika Zabrze i Podbeskidzia Bielsko-Biała. Mundurowi czuwali również nad bezpieczeństwem mieszkańców miasta. Podczas zabezpieczenia w

Wiadomości 0 Comments

Zabezpieczono automaty do nielegalnych gier hazardowych

Zabrzańscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą, wspólnie z funkcjonariuszami służby celno-skarbowej, zabezpieczyli kolejne automaty do nielegalnych gier losowych. Przeprowadzona akcja zakończyła się przejęciem tym razem 3 maszyn. Za naruszenie przepisów ustawy

Wiadomości 0 Comments

25 MAJA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

25 maja – tego właśnie dnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Ustanowiony w celu uczczenia pamięci zaginionego 25 maja 1979 roku, 6-letniego Etana, którego tajemnicze zniknięcie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź