Drukarki komputerowe zrewolucjonizowały drukarstwo

Drukarki komputerowe zrewolucjonizowały drukarstwo

Komputery wprowadziły w drukarstwie wiele innowacyjnych rozwiązań. Wiele książek jest składanych i edytowanych przy pomocy zaawansowanych edytorów tekstu. W większości biur i urzędów na wyposażeniu są dzisiaj nowoczesne drukarki. Dzięki nim można otrzymać nie tylko czarno-białe, ale także kolorowe wydruki.

Podstawowe typy drukarek

Drukarki można podzielić na drukarki z wirującą głowicą. Są to drukarki, które pozwalają na wydrukowanie tekstu bardzo wysokiej jakości, ich wadą jest jednak to, że nie można na nich drukować grafiki. Wśród drukarek są również drukarki igłowe drukujące zarówno tekst jak i grafikę. Do wyboru są także drukarki atramentowe i laserowe. Stosując inne kryterium podziału, możemy wśród drukarek wyróżnić także drukarki uderzeniowe (należą do nich drukarki z wirującą głowicą) oraz drukarki bezuderzeniowe. Do tych drugich należą drukarki atramentowe i laserowe. Drukarki mogą zostać podzielone także według podstawowej jednostki druku. To kryterium pozwala na wyróżnienie drukarek wierszowych, stronicowych i znakowych.

Drukarki uderzeniowe

Tego typu drukarki wytwarzają znaki dlatego, że uderzają w taśmę nasączoną tuszem i w znajdujący się pod nią papier. Drukarki uderzeniowe pracują głośniej od tych bezuderzeniowych, są od nich także wolniejsze. Ich zaletą jest to, że jednocześnie mogą wydrukować kilka kopii. Do drukarek uderzeniowych należą drukarki igłowe. Także sporo typów drukarek wierszowych to drukarki uderzeniowe.

Drukarki bezuderzeniowe

Należą do nich drukarki atramentowe i laserowe. Drukarki bezuderzeniowe tworzą symbole wykorzystując różne techniki, łączy je to, że nie uderzają fizycznie w papier. Drukarka atramentowa drukuje tekst i grafikę spryskując papier bardzo cieniutkim strumieniem szybko schnącego atramentu. Drukarki te zapewniają bardzo wysoką jakość druku. Drukarki laserowe wytwarzają druk bardzo wysokiej jakości wykorzystując technikę elektrostatyczną podobną do tej wykorzystywanej w fotokopiarkach. Pierwsze drukarki laserowe pojawiły się w biurach w 1984 roku.

Drukarki atramentowe

Zaletą tych drukarek jest między innymi to, że wydrukują zarówno tekst, jak i cyfrową fotografię. Drukarka ta wytwarza znaki i grafikę poprzez spryskanie papieru bardzo niewielkimi kropelkami szybko schnącego atramentu. Pierwsze drukarki atramentowe zostały opracowane na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Zyskały na popularności dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Drukarki atramentowe zapewniają bardzo wysoką jakość druku. Pierwsze drukarki atramentowe były monochromatyczne. Dopiero w 1991 roku na rynku pojawiła się pierwsza drukarka atramentowa, która mogła drukować czarnym lub kolorowym tuszem.

Drukarki laserowe

W procesie drukowania wykorzystują światło lasera lub diodę LED. Drukarki laserowe drukują naraz całą stronę. Wysoka jakość wydruków to jedna z zalet drukarek laserowych. Wśród drukarek laserowych wyróżnić można drukarki monochromatyczne i kolorowe. Wśród nich są zarówno małe urządzenia współpracujące z mikrokomputerami jak i dedykowane do wysokonakładowych druków komercyjnych.

Więcej na g-art.pl

Previous Smartfony Xiaomi serii Redmi - prezentacja
Next Areszt za groźby wysadzenia budynku przy pomocy butli gazowej

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Zatrzymani za pobicie

Dwóch mężczyzn, którzy w restauracji pobili 32-latka, zostało zatrzymanych przez policjantów z II komisariatu. Pokrzywdzony z ogólnymi potłuczeniami ciała został hospitalizowany. Podejrzani przyznali się do winy. Grozi im kara do

Wiadomości 0 Comments

Zatrzymani z narkotykami

Dwóch dealerów narkotyków i ich dwóch klientów zatrzymali kryminalni z zabrzańskiej komendy. Mężczyźni odpowiedzą karnie za posiadanie narkotyków, a także udzielenie ich innym osobom. Za popełnione przestępstwa podejrzanym grozi kara

Wiadomości 0 Comments

Bezpieczna droga do szkoły

W całym kraju ruszyła akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. Celem prowadzonych działań jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, zwłaszcza w rejonach szkół oraz na drogach prowadzących do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź