Na czym polega praca notariusza?

Na czym polega praca notariusza?

Osoby, które kończą studia na kierunku prawo mają potem szerokie możliwości jeśli chodzi o szukanie zatrudnienia. Jedną z najatrakcyjniejszych propozycji jest tu praca notariusza. Warto dowiedzieć się, na czym właściwie ona polega i jakie usługi może świadczyć wykwalifikowany notariusz. Okazuje się bowiem, że taka osoba jest niezbędna w wielu sytuacjach zarówno w życiu codziennym, jak i w bardziej wyjątkowych okolicznościach.

Praca notariusza

Z punktu widzenia przepisów, notariusz jest prawnikiem. Jego zadanie to asystowanie przy różnych czynnościach notarialnych oraz zatwierdzanie ich. Dokumenty notarialne sporządzone i zatwierdzone przez taką osobę posiadają moc prawną. Notariusz jest potrzebny między innymi przy zawieraniu umów czy przyjmowaniu spadku. Więcej na portalnotariusza.pl.

Pomimo tego, że formalnie notariusz nie jest urzędnikiem państwowym, to jednak pod pewnymi względami może być uważany za kogoś takiego. Przede wszystkim pieczątka takiej osoby zawiera symbole państwowe. Ponadto dokumenty wystawiane i zatwierdzane przez notariusza posiadają moc prawną, uznawaną przez władze państwowe.

Jak zostać notariuszem?

Ze względu na dużą wagę czynności notarialnych, zawód ten mogą wykonywać jedynie osoby z odpowiednimi studiami i po uzyskaniu państwowych uprawnień.  Pierwszym krokiem powinny być studia prawnicze. W przypadku pracy notariusza, pierwsze praktyki można zacząć już po ukończeniu studiów magisterskich. Aby rozpocząć karierę, należy zdać egzamin państwowy i uzyskać uprawnienia. Warunkiem do podejścia do egzaminu jest ukończenie studiów prawniczych oraz posiadanie obywatelstwa polskiego. Oczywiście, notariuszem nie może zostać osoba, która wcześniej miała jakiekolwiek problemy z prawem.

Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz z reguły prowadzi własną kancelarię, w której przyjmuje klientów. Zakres usług takiej osoby jest dość szeroki; istnieje wiele aktów prawnych, których sporządzenie wymaga właśnie obecności notariusza.

Notariusz zajmuje się między innymi spadkami. Sporządzenie testamentu w obecności notariusza nadaje takiemu dokumentowi moc prawną i daje pewność, że musi on zostać potem dokładnie zrealizowany. Notariusz odpowiada również za realizację testamentu, to znaczy musi dopilnować, aby określone części majątku osoby zmarłej trafiły do właściwych osób. Oprócz sądu tylko on jest w stanie wystawić odpowiednie zaświadczenie stwierdzające, że spadek trafił do danej osoby.

Praca notariusza jest również potrzebna przy sporządzaniu różnego rodzaju umów. Nawet prosta umowa sprzedaży, zawierana między dwiema osobami fizycznymi, może być zawierana jedynie przy udziale notariusza. Osoba taka jest zatem potrzebna przy większości transakcji takich jak sprzedaż samochodu czy domu. Różnego rodzaju umowy małżeńskie również podpisywane są u notariusza.

Notariusz jest zatem osobą, której pomoc potrzebna jest w bardzo wielu sytuacjach. Jako prawnik, może on również doradzać swoim klientom jak zachować się w obliczu konkretnych problemów. Z tego powodu zawód ten jest powszechnie szanowany i bardzo ceniony.

Więcej na notariuszpolski.pl

Previous Zlecamy druk plakatów drogą internetową
Next Drukarka - jak wybrać odpowiednią?

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Inwestycje w odnawialne źródła energii dają zarobić. Stają się alternatywą dla lokat i nieruchomości

Lokowanie kapitału w energetykę wiatrową lub fotowoltaikę może być atrakcyjną alternatywą dla lokat bankowych albo nieruchomości. Tym bardziej że nowe prawo zwiększa bezpieczeństwo inwestorów i gwarantuje stabilność cen. Wejście w inwestycje jest możliwe już

Strefa Biznesu 0 Comments

Zlecamy druk plakatów drogą internetową

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że reklama pomaga w osiągnięciu biznesowego sukcesu. Wśród materiałów reklamowych, które cieszą się ogromną popularnością znajdują się rozmaite zdjęcia. Mają one naprawdę dobrą skuteczność, a

Strefa Biznesu 0 Comments

W jaki sposób kreatywne wizytówki są pewnym sposobem na przykucie uwagi

Pamiętasz stare dobre czasy sprzed LinkedIn i mediów społecznościowych? Wtedy najlepszym sposobem na zdobycie informacji były billboardy i wizytówki. Wiele się zmieniło od tego czasu, z wyjątkiem tego, że wizytówki

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź