Czy uzależnienie jest chorobą?

Czy uzależnienie jest chorobą?

Uzależnienie określane klinicznie jako zaburzenie związane z używaniem substancji, jest złożoną chorobą mózgu i ciała, która polega na kompulsywnym stosowaniu jednej lub kilku substancji pomimo poważnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych. Uzależnienie zakłóca pracę regionów mózgu, które są odpowiedzialne za nagrody, motywację, uczenie się, osąd i pamięć.

Chorobowy model uzależnienia

Uzależnienie jest definiowane jako choroba przez większość stowarzyszeń medycznych.

Podobnie jak cukrzyca, rak i choroby serca, uzależnienie jest powodowane przez połączenie czynników behawioralnych, psychologicznych, środowiskowych i biologicznych. Genetyczne czynniki ryzyka stanowią około połowy prawdopodobieństwa rozwoju uzależnienia u danej osoby.

Uzależnienie polega na zmianach w funkcjonowaniu mózgu i ciała w wyniku uporczywego zażywania nikotyny, alkoholu i/lub innych substancji.

Konsekwencje nieleczonego uzależnienia często obejmują inne fizyczne i psychiczne zaburzenia zdrowia, które wymagają opieki medycznej. Jeśli z czasem uzależnienie nie zostanie leczone, staje się poważniejsze, powodując inwalidztwo i zagrażając życiu.

Jak użycie substancji zmienia mózg

Ludzie odczuwają przyjemność, gdy podstawowe potrzeby, takie jak głód, pragnienie i seks, są zaspokojone. W większości przypadków, te odczucia przyjemności są powodowane przez wydzielanie do mózgu określonych chemikaliów, które wzmacniają te podtrzymujące życie funkcje poprzez zachęcanie jednostki do powtarzania zachowań jakie wytwarzają te nagradzające uczucia (jedzenie, picie i prokreacja). Większość substancji uzależniających powoduje, że mózg uwalnia wysoki poziom tych samych substancji chemicznych, które są związane z naturalną przyjemnością lub nagrodą.

Z czasem, ciągłe uwalnianie tych substancji chemicznych powoduje zmiany w systemach mózgowych zaangażowanych w nagrody, motywację i pamięć. Mózg stara się powrócić do stanu równowagi poprzez minimalizowanie swojej reakcji na te nagradzające substancje chemiczne lub uwalniające hormony stresu. W rezultacie dana osoba może być zmuszona do używania coraz większych ilości tej substancji tylko po to, aby poczuć się bliżej normy. Osoba ta może odczuwać intensywne pragnienia lub zachcianki związane z tą substancją i będzie nadal jej używać pomimo szkodliwych lub niebezpiecznych konsekwencji. Osoba ta może również preferować tę substancję zamiast innych zdrowych przyjemności i może stracić zainteresowanie normalną aktywnością życiową. W najbardziej przewlekłej formie choroby, poważne zaburzenie związane z używaniem substancji może spowodować, że dana osoba przestanie dbać o dobre samopoczucie swoje lub innych osób lub o ich przetrwanie.

Te zmiany w mózgu mogą utrzymywać się przez długi czas, nawet po zaprzestaniu używania substancji. Uważa się, że zmiany te mogą pozostawić osoby uzależnione podatne na fizyczne i środowiskowe wskazówki, które wiążą się z używaniem substancji, znane również jako czynniki wyzwalające, co może zwiększyć ryzyko ich nawrotu.

Dlaczego władza nie wystarczy?

Początkowe i wczesne decyzje o stosowaniu substancji opierają się w dużej mierze na swobodnym lub świadomym wyborze danej osoby, często pod wpływem jej kultury i środowiska. Niektóre czynniki, takie jak historia rodzinnych uzależnień, urazów lub niewłaściwie leczonych zaburzeń zdrowia psychicznego, takich jak depresja i lęk, mogą sprawić, że niektóre osoby będą bardziej podatne na zaburzenia związane z używaniem substancji niż inne. Po zmianie mózgu przez uzależnienie, ten wybór lub siła woli staje się osłabiona. Być może najbardziej definiującym objawem uzależnienia jest utrata kontroli nad używaniem substancji.

Czy ludzie uzależnieni są odpowiedzialni za swoje czyny?

Ludzie nie decydują o tym, jak ich mózg i ciało reagują na substancje, dlatego też osoby uzależnione nie mogą kontrolować ich użycia, podczas gdy inni mogą. Ludzie uzależnieni nadal mogą przestać używać substancji – jest to po prostu znacznie trudniejsze niż dla kogoś, kto się nie uzależnił. Uzależnionych nie należy obwiniać za chorobę, ale raczej móc uzyskać wysokiej jakości, opartą na dowodach naukowych opiekę, aby się nią zająć.

Z pomocą i wsparciem rodziny, przyjaciół i rówieśników, aby pozostać w leczeniu, zwiększają swoje szanse na wyzdrowienie i przetrwanie.

Czy to choroba przewlekła?

Choroba przewlekła jest stanem długotrwałym, który można kontrolować, ale nie można go wyleczyć.

Większość ludzi, którzy używają substancji, nie popada w uzależnienie. A wiele osób, które robią to w sposób problematyczny, np. młodzi ludzie w okresie nauki w szkole średniej lub na studiach, mają tendencję do zmniejszania ilości zażywanych substancji po podjęciu większej liczby dorosłych obowiązków. Nadal jednak u około 25-50% osób z problemami związanymi z używaniem substancji dochodzi do poważnych, przewlekłych zaburzeń. Uzależnienie jest dla nich postępującą, nawracającą chorobą, która wymaga intensywnego leczenia i dalszej opieki, monitorowania oraz wsparcia ze strony rodziny lub rówieśników w celu poprawy ich stanu zdrowia.

Dobrą wiadomością jest to, że nawet najcięższa, przewlekła forma zaburzenia jest możliwa do opanowania, zwykle przy długotrwałym leczeniu i ciągłym monitorowaniu i wspieraniu powrotu do zdrowia.

Dlaczego niektórzy ludzie mówią, że uzależnienie nie jest chorobą

Niektórzy ludzie uważają, że uzależnienie nie może być chorobą, ponieważ jest ono spowodowane indywidualnym wyborem substancji. Podczas gdy pierwsze użycie (lub wczesne użycie) może być z wyboru, gdy mózg został zmieniony przez uzależnienie, większość ekspertów uważa, że osoba traci kontrolę nad swoim zachowaniem.

Wybór nie decyduje o tym, czy coś jest chorobą. Choroba serca, cukrzyca i niektóre formy raka wymagają osobistych wyborów, takich jak dieta, ćwiczenia, ekspozycja na słońce, itp. Choroba jest tym, co dzieje się w organizmie w wyniku tych wyborów.

Inni twierdzą, że uzależnienie nie jest chorobą, ponieważ niektórzy ludzie z uzależnieniem wyzdrowieją bez leczenia. Osoby z lekkim zaburzeniem używania substancji mogą wyzdrowieć przy niewielkim lub żadnym leczeniu. Osoby z najpoważniejszą formą uzależnienia zazwyczaj potrzebują intensywnego leczenia, po którym następuje dożywotnie leczenie choroby. Jednak niektóre osoby z poważnym uzależnieniem przestają pić lub używać innych substancji bez leczenia, zwykle po doświadczeniu poważnego kryzysu rodzinnego, społecznego, zawodowego, fizycznego lub duchowego. Inne osiągają wyzdrowienie, uczestnicząc w spotkaniach samopomocowych (12-stopniowych lub AA), nie otrzymując wiele, jeśli w ogóle, profesjonalnego leczenia. We wszystkich przypadkach profesjonalne leczenie i szereg pomocy w powrocie do zdrowia powinny być dostępne dla każdego, kto ma zaburzenie związane z używaniem substancji. Uzależnienie jest chorobą uleczalną.

Więcej informacji o uzależnieniach znajdziesz na https://koniecuzaleznien.pl/

Previous Wskazówki dotyczące wyboru internetowej firmy poligraficznej, która będzie dostarczała i realizowała Twoje projekty w druku
Next W jaki sposób kreatywne wizytówki są pewnym sposobem na przykucie uwagi

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Podróże z dziećmi – jak się przygotować?

Zbliża się lato, a wraz z nim wakacje, które dla dzieci są czasem odpoczynku i beztroskiej zabawy na dworze, podczas gdy dla rodziców to czas podejmowania poważnych decyzji odnośnie wybrania

Life&Style 0 Comments

Przygotowanie obrazów do druku – Wskazówki i porady dotyczące optymalizacji obrazu

Przed wydrukowaniem obrazów należy upewnić się, że są one zoptymalizowane pod kątem ich konkretnego zastosowania. Niezależnie od tego, czy drukujesz swoje zdjęcia jako część fotoksiążki, czy też sprzedajesz swoje najlepsze

Life&Style 0 Comments

Rodzaje pierścionków

Jeśli chodzi o akcesoria, pierścionki to biżuteria, która jest zwykle kochana przez mężczyzn i kobiety. Niektóre panie wolą dopasować swoje pierścionki do stroju, który mają na sobie. Dla mężczyzn, zwykle

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź