Co oznacza skrót CNC?

Co oznacza skrót CNC?

Co oznacza skrót CNC? Dekodowanie skrótu CNC to po prostu sterowanie numeryczne. Oznacza to, że maszyna CNC, to maszyna ze sterowaniem numerycznym, która zgodnie ze specjalnie ustawionym programem wykonuje określone czynności w stosunku do obrabianego przedmiotu. W praktyce za pomocą algorytmów matematycznych i liczb ustala się parametry pracy poszczególnych ciał roboczych, które łącznie odpowiadają za pozycjonowanie jednostek głównych, ich moc, prędkość ruchu, przyspieszenie, obrót itp.

Jak to działa?

Z reguły algorytm wytwarzania części na nowoczesnych maszynach CNC składa się z kilku etapów. W pierwszym etapie obrysowywany jest na komputerze model obrabianego przedmiotu za pomocą programów graficznych, rodzaj rysunku roboczego w formacie 2D lub 3D. W drugim etapie za pomocą specjalnego programu dla maszyny CNC model części jest digitalizowany do programu sterującego (NC). W trzecim etapie plik NC jest wprowadzany do pamięci NC i wykonywany. Zatem wszystkie mechaniczne działania maszyny odpowiadają cyfrowej sekwencji zapisanej w programie sterującym.

Maszyny CNC znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i usługach: przy obróbce drewna i paneli drewnopochodnych, tworzyw sztucznych, kamienia, skomplikowanych wyrobów metalowych, w tym biżuterii. Ze względu na swoje przeznaczenie funkcjonalne maszyny CNC służą do frezowania, grawerowania, wiercenia, piłowania, cięcia laserowego. Maszyny, które pozwalają na jednoczesne korzystanie z kilku rodzajów obróbki, nazywane są centrami obróbkowymi CNC.

Zastosowanie

Zastosowanie maszyn CNC i centrów obróbczych w dowolnej produkcji pozwala na realizację projektów, które byłyby niewykonalne lub nieopłacalne przy konwencjonalnych technologiach. W produkcji fasad mebli z MDF problem rozwiązuje się przede wszystkim za pomocą złożonych dekorów reliefowych, których nie można wykonać ręcznie. Wykorzystanie programów graficznych przy projektowaniu elewacji pozwala nie tylko ujawnić pełen potencjał pomysłów projektowych, ale także zapisać wykonane projekty i po prostej korekcie zastosować je w przyszłości. Z drugiej strony instalacja CNC w niewielkim pomieszczeniu pozwala na zwiększenie wydajności produkcji bez powiększania powierzchni produkcyjnej. Jeśli chodzi o koszt wyposażenia CNC, to w tym miejscu należy odnieść się do wskaźników korzyści ekonomicznych z jego użytkowania, w tym wzrostu popytu konsumenckiego w związku ze wzrostem jakości i walorów estetycznych produktu końcowego. Komputerowe maszyny sterowane numerycznie stały się jednym z głównych wynalazków ostatnich lat. Wraz z ich pojawieniem się znacznie wzrosły możliwości produkcyjne przedsiębiorstw, wzrosła jakość produktów, spadły koszty, a zyski wzrosły wielokrotnie. Pierwszą oczywistą zaletą stosowania maszyn CNC jest wyższy stopień automatyzacji produkcji. Przypadki ingerencji operatora maszyny w proces produkcji części są zminimalizowane. Maszyny CNC mogą pracować prawie autonomicznie, dzień po dniu, tydzień po tygodniu, wytwarzając produkty o niezmiennie wysokiej jakości. W tym przypadku głównym zmartwieniem operatora są głównie czynności przygotowawcze i końcowe: montaż i demontaż części, ustawienie narzędzia itp. W rezultacie jeden pracownik może obsługiwać kilka maszyn jednocześnie. Drugą zaletą jest elastyczność produkcji. Oznacza to, że wystarczy zmienić program, aby obrabiać różne części. A już przetestowany i przetestowany program może być używany w dowolnym czasie i dowolną liczbę razy. Trzecią zaletą jest wysoka precyzja i powtarzalność obróbki. Korzystając z tego samego programu, będziesz w stanie wyprodukować tysiące praktycznie identycznych części o wymaganej jakości.

http://podnosniki-statech.pl/rozne/thly/znaczenie-skrotu-cnc.html

Previous Rodzaje pierścionków
Next Jaki sprzęt do zmieniania opon wybrać?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Rodzaje pierścionków

Jeśli chodzi o akcesoria, pierścionki to biżuteria, która jest zwykle kochana przez mężczyzn i kobiety. Niektóre panie wolą dopasować swoje pierścionki do stroju, który mają na sobie. Dla mężczyzn, zwykle

Life&Style 0 Comments

Kiedy pojawia się dziecko, nagle każda z nas jest prawie że Napoleonem

W nowych odcinkach „Drugiej szansy” bohaterka grana przez Małgorzatę Kożuchowską będzie próbowała łączyć macierzyństwo z karierą zawodową. Zdaniem aktorki jest to trudny moment w życiu każdej kobiety, daje jednak ogromną radość i satysfakcję. Gwiazda

Life&Style 0 Comments

Czy uzależnienie jest chorobą?

Uzależnienie określane klinicznie jako zaburzenie związane z używaniem substancji, jest złożoną chorobą mózgu i ciała, która polega na kompulsywnym stosowaniu jednej lub kilku substancji pomimo poważnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź