Alkohol i zdrowie

Alkohol i zdrowie

Internet jest pełen mieszanych wiadomości o alkoholu. Z jednej strony, umiarkowane kwoty zostały powiązane z korzyściami zdrowotnymi. Z drugiej strony, jest uzależniający i wysoce toksyczny – zwłaszcza gdy pije się za dużo. Prawda jest taka, że skutki zdrowotne alkoholu są różne u poszczególnych osób i zależą od ilości i rodzaju spożywanego alkoholu.

W tym artykule omówiono, jak alkohol wpływa na twoje zdrowie.

Co to jest Alkohol?

Głównym składnikiem psychoaktywnym napojów alkoholowych jest etanol. Generalnie nazywany „alkoholem”, etanol jest substancją, która sprawia, że jesteś pijany. Produkowany jest przez drożdże, które trawią cukier w niektórych bogatych w węglowodany potrawach, takich jak winogrona – używane do produkcji wina – lub ziarna – używane do produkcji piwa. Alkohol jest jedną z najpopularniejszych substancji psychoaktywnych na świecie. Może mieć silny wpływ na Twój nastrój i stan psychiczny.  Poprzez zmniejszenie samoświadomości i nieśmiałości, alkohol może zachęcać ludzi do działania bez zahamowań. Jednocześnie utrudnia osąd i promuje zachowania, których ludzie mogą żałować.

Rola twojej wątroby

Twoja wątroba jest niezwykłym organem z setkami istotnych funkcji. Jednym z jego głównych zadań jest neutralizacja różnych toksycznych substancji, które spożywasz. Z tego powodu Twoja wątroba jest szczególnie podatna na uszkodzenia spowodowane spożyciem alkoholu. Choroby wątroby wywołane spożyciem alkoholu nazywane są łącznie alkoholowymi chorobami wątroby. Pierwszą z nich jest tłusta wątroba, charakteryzująca się zwiększoną zawartością tłuszczu w komórkach wątroby.

Tłusta wątroba stopniowo rozwija się u 90% osób, które piją więcej niż 1/2 uncji (15 ml) alkoholu dziennie i zazwyczaj jest bezobjawowa i w pełni odwracalna. U osób pijących duże ilości alkoholu, upicie się może spowodować stan zapalny wątroby. W najgorszym przypadku komórki wątroby obumierają i zostają zastąpione przez tkankę bliznowatą, co prowadzi do poważnej choroby zwanej marskością wątroby.

Marskość wątroby jest nieodwracalna i wiąże się z wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi. W zaawansowanej marskości wątroby jedynym rozwiązaniem może być przeszczep wątroby.

Wpływ na twój mózg

Nadmierne spożywanie alkoholu może mieć wiele negatywnych skutków dla mózgu. Etanol ogranicza komunikację między komórkami mózgu – jest to krótkotrwały efekt odpowiedzialny za wiele objawów upijania się. Picie może nawet prowadzić do zaciemnienia, zjawiska charakteryzującego się utratą pamięci lub amnezją, podczas ciężkiego okresu picia. Te efekty są tylko tymczasowe, ale przewlekłe nadużywanie alkoholu może powodować trwałe zmiany w mózgu, często prowadzące do upośledzenia funkcji mózgu. Ponieważ twój mózg jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia, przewlekłe nadużywanie alkoholu może zwiększyć twoje ryzyko demencji i spowodować skurcz mózgu u osób w średnim i starszym wieku. W najgorszym przypadku poważne uszkodzenie mózgu spowodowane przez alkohol może osłabić zdolność ludzi do samodzielnego życia. Z drugiej strony, picie w umiarkowanym stopniu wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem demencji – zwłaszcza u osób starszych.

https://niedlaalkoholu.pl/a/hqrf,alkohol-a-twoje-zdrowie

Previous Nietypowe łóżka dziecięce
Next Przegląd Xiaomi Mi A3

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Rodzaje pierścionków

Jeśli chodzi o akcesoria, pierścionki to biżuteria, która jest zwykle kochana przez mężczyzn i kobiety. Niektóre panie wolą dopasować swoje pierścionki do stroju, który mają na sobie. Dla mężczyzn, zwykle

Life&Style 0 Comments

Komunia

Kiedy zbliża się wiosna, rodzina dzieci komunijnych zaczyna się gorączkowo zastanawiać, jaki prezent ofiarować swojemu wnukowi, siostrzenicy, bratankowi czy chrześniaczce. W końcu na tego rodzaju uroczystości nie można pojawić się

Life&Style 0 Comments

Xiaomi Redmi Note 5

Marka Xiaomi szturmem weszła na polski rynek. Ten chiński producent smartfonów proponuje szeroki wybór telefonów naprawdę dobrej jakości, za które nie zapłacimy wiele. Jedno jest pewne: nie tylko nas nie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź